Pierwszy dzień Jesiennych Spotkań z Teatrem w Giedlarowej

W pierwszym dniu Jesiennych Spotkań z Teatrem na giedlarowskiej scenie gościliśmy dwa zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju.

Zespół „Zorza” z Dereźni zaprezentował autorskie widowisko pt. „Poratujcie Kumo”, wg scenariusza członkini zespołu  Józefy Oszajca, za które zdobył I Nagrodę na XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie i Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W spektaklu przenieśliśmy się do chaty dwóch sióstr, wiejskich zielarek. Kobiety nie tylko leczyły wszelakie dotykające mieszkańców wsi choroby i dolegliwości, ale też złamane serca. Widowisko z wielką dozą humoru przekazuje  niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną.

Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego uraczył nas ich najnowszym widowiskiem – „Wieczórek u Kowalki”. Widowisko opowiadało o dobrosąsiedzkich stosunkach  na dawnej wsi biłgorajskiej. Przybliżyło nam dawny zwyczaj spotykania się sąsiadek w długie jesienne wieczory przy wspólnej pracy. Oczywiście nie zabrakło sporej dawki humoru.

Oba zespoły sprawiły, że nasza publiczność żywiołowo reagowała na dialogi i wychodziła zadowolona po miło spędzonym sobotnim wieczorze.

Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Leżajski.