WIELKANOC
Na stole pisanki tęczą malowane,
wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny,
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny.
Rodzinne spotkania przy Wielkanocnym stole są wytęsknionymi chwilami, na które rok rocznie czekamy.
Te miłe chwile i rodzinne spotkania są okraszone wspaniałymi przysmakami – jajkami, wędlinami, królującymi babami i ciastami. Wtedy też po całym domu rozchodzi się zapach gotowanego, kiszonego żurku na wędzone, a podanego z tartym chrzanem jajkiem i wędzonką.
Pisanki, najpowszechniej znany fakt świąteczny, mają – jak się okazuje – rodowód przedchrześcijański. Malowanie jajek było praktykowane w kulturach prasłowiańskich. Święcenie jedzenia też tkwi korzeniami we wczesnośredniowiecznym pogaństwie i pierwotnie wiązało się z magią uzdrawiającą. Malowanie pisanek w Wielkim Tygodniu to stary polski zwyczaj. W każdym domu dzieci wraz z dorosłymi oddają się temu miłemu zajęciu
Jest wiele różnych technik zdobienia wielkanocnych jajek. Obecnie najpopularniejsze kraszanki, które powstają poprzez gotowanie jajka w barwnym wywarze oraz pisanki, powstające przez rysowanie wzorków na skorupce gorącym woskiem przeważnie pszczelim, a następnie gotowanie jajka w wywarze z cebulowych łupinek lub innych barwników.
W naszej placówce Ośrodku Kultury w Chałupkach Dębniańskich we współpracy z miejscową Biblioteką Publiczną ogłoszony był konkurs na „Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną”. W powyższym konkursie udział wzięło 10 dzieci, które zachwyciły nas swoją wyobraźnią i pomysłowością. Wszystkie prace były nad wyraz piękne mimo różniącej się techniki wykonania, jak również ich wielkości. Wszystkie prace wykonane przez dzieci zostały nagrodzone jednakowo, bo w każdą włożone zostało wiele trudu. Przedstawione na zdjęciach prace stanowiły tygodniową wystawę w OK w Chałupkach.