Pożegnanie zimy w Dębnie

Wiosna tuż, tuż choć na dworze jeszcze tego nie czuć. Aby tradycji stało się zadość i aby pomóc Pani Zimie opuścić nasz krajobraz, 20 marca do Ośrodka Kultury w Dębnie na  zajęcia tworzenia kukły obrzędowej zwanej Marzanna przybyły dzieci z Zespołu Szkół w Dębnie. W słowiańskich wierzeniach topienie czy palenie kukły Marzanny miało na celu symboliczne pożegnanie zimy, a zarazem powitanie ciepłej i urodzajnej wiosny. Uczestnicy zajęć podzieleni na grupy miały do dyspozycji słomę, siano, patyki, stare gazety i sznurek, a do dekoracji kolorową bibułę. Z dużym zaangażowaniem zabraliśmy się za wykonanie naszej obrzędowej kukły. W mgnieniu oka powstały piękne kolorowe Marzanny. Tak przygotowane kukły zabraliśmy na  paradę po naszej miejscowości. W końcu nadszedł moment najbardziej wyczekiwany przez wszystkich uczestników i nasze Marzanny zgodnie z tradycją ludową  spłonęły. Zatem żegnaj zimo –witaj wiosno! Bardzo dziękuję Pani Magdalenie Wojtyna z Biblioteki Publicznej w Dębnie oraz Pani Elżbiecie Leszczak i Panu Kamilowi Jarosz  z Zespołu Szkół w Dębnie za pomoc w organizacji i miłą współpracę.