Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Śladami Teatru Kabaj z Piskorowic

Śladami Teatru Kabaj z Piskorowic

Teatr jest jak życie, udawane przez aktora. Albo jak płynąca melodia scen. Nigdy nie wiadomo jakie wrażenie wywrze na widzu, który jest częścią spektaklu. Lecz gdy dobiega końca, a światłą gasną, aktorzy idą do garderób, w których dzieje się coś takiego, że z nich wychodzi inny człowiek. Gra dalej swoją rolę, ale sam ustawia potrzebne rekwizyty. Więc chodźmy do teatru w każdym dniu w roku, bo on nas uczy, a czasami śmieszy.

Ten tekst o teatrze napisał młodziutki Sławek podczas pobytu w Kielcach na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Został on potem wykorzystany podczas koncertu finałowego tegoż festiwalu. Sławek był chłopcem z Piskorowic, podobnym do wielu innych. Co go wyróżniało? To, że wraz z wieloma innymi dziećmi występował w niezwykłym Teatrze Kabaj.

To właśnie temu teatrowi i jego założycielce i wieloletniej instruktorce, Pani Barbarze Gajewskiej została poświęcona uroczystość, która odbyła się 14 czerwca w Ośrodku Kultury w Piskorowicach. Na uroczystości tej został wyświetlony specjalnie przygotowany na tę okazję film „Śladami Teatru Kabaj”, który opowiada historię uczestników, przytacza anegdoty i wspomnienia. Na wydarzenie zostali zaproszeni liczni goście związani pośredni oraz bezpośrednio z działalnością teatru. W centrum całego wydarzenia znalazła się, pani Barbara Gajewska, to dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu i determinacji grupa dzieci z Piskorowic osiągała tak wielkie sukcesy na terenie całego kraju. Za jej wieloletnią pracę na rzecz kultury ze sceny dziękowali jej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk, pan Marek Krauz, przedstawicielka Gminy Leżajsk, pani Lucyna Bednarz oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leżajskiego pani Magdalena Niemczyk, która na scenie wspomniała swoje doświadczenia z dziecięcym teatrem.
Zaproszeni goście, pracownicy oraz uczniowie szkoły podstawowej w Piskorowicach zostali następnie zaproszeni do dopisania historii teatru, poprzez pozostawienie wpisu w ostatniej Kronice. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć pamiątki, rekwizyty, zdjęcia i przeczytać artykuły związane z grupą teatralną podczas wystawy. Zostały zaprezentowane również stroje, które dzieci szkoły podstawowej bardzo chętnie przymierzali, wcielając się role, które były odgrywane wiele lat wcześniej przez ich rodziców!

To jednak nie był koniec obchodów tego szczególnego dnia! O godzinie 17:00 odbyło się już mniej formalne spotkanie uczestników teatru, na którym również wyświetlono film dokumentalny. Starzy znajomi mogli powspominać czasy młodości oglądając wystawę i słuchając rozmów przy kawie, ciastku i kiełbaskach z grila. Również i oni przygotowali niespodziankę dla swojej „Kabajowej mamusi”, która pomimo  upływu lat, nadal określa ich czule „Moje Dzieci”.

Dziękujemy Pani Barbarze Gajewskiej za lata poświęceń, trudu i pracy włożonej w wychowanie pasjonatów sztuki i teatru, i za to, że stworzyła Pani dla swoich Kabajowych Dzieci piękne i kolorowe dzieciństwo! Dokument „Śladami Teatru Kabaj” można już obejrzeć na oficjalnym profilu YouTube GOK’u pod tym linkiem: