Świąteczne spotkanie poetyckie w Wierzawicach

18 grudnia w Ośrodku Kultury w Wierzawicach odbył się wieczorek poetycko- muzyczny połączony z wigilią, zrealizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach w ramach zadań statutowych ARiMR-u na rozwój kultury ludowej, a w na  szczególności kulturę lokalną i regionalną.

Celem spotkania było przede wszystkim zaprezentowanie twórczości miejscowych poetów, Magdaleny Niemczyk i Jana Fimiarza dla których poezja jest odskocznią od codzienności, czasami lekiem na złe chwile, jak i sposobem na podzielenie się tymi dobrymi chwilami. W wydanym tomiku wierszy pt. ”Rymowanki od Magdy i Janka znalazły się wiersze utalentowanych, wrażliwych osób: Magdaleny Niemczyk i Jana Fimiarza.

– Magdalena Niemczyk kierownik artystyczny w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk i Prezes LGD „Stowarzyszenie Region Sanu i Trzebośnicy”,  jedną  z wielu pasji  jest pisanie wierszy, brała udział  w wielu  konkursach  literackich, między innymi zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie.

W konkursie na najpiękniejszy wiersz lub modlitwę o ŚW. Janie Pawle II zorganizowanym przez OK i KGW w Dębnie, otrzymała I miejsce i Nagrodę Specjalną za wiersz pt. „O nic więcej nie proszę…”

Jan Fimiarz – kierownik Zespołu Śpiewaczego „Wierzawianie”, od ponad dwudziestu  wraz z małżonką śpiewa w Zespole Śpiewaczym „Wierzawianie”,od tego okresu zaczęła się przygoda w pisaniu wierszy. Tematyka jego wierszy jest różnorodna z zawartą myślą w tekście, dba o kulturę słowa, wiele miejsca poświęca Rodzinie, a zwłaszcza swojej nieżyjącej mamie: „Mama”, „Matka i jej serce”, ”Matka i syn”.

Bagaż doświadczeń życiowych sprawia, że w wierszach „Zatrzymać czas”, „Życie jak puzzle”, „Ciągle czekamy”, ”Czy się spełnią”, „Kochajmy, dopóki żyjemy” autor porusza tematy przemijania i refleksji nad życiem.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru poetyckiego  wybrane wiersze  prezentowali  pani Zofia Popowicz oraz autorzy którzy, przenieśli nas w liryczną podróż do magicznego świata poezji.

Wierszom wtórowały kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu śpiewaczego „Wierzawianie” i Aleksandry Helit skrzypce.

Obecni na uroczystości Pani Lucyna Bednarz skarbnik Urzędu Gminy Leżajsk,

Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego pan Adam Wylaź,

Wice Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego pan Marek Leszczak,

Dyrektor GOK Gminy Leżajsk pan Marek Krauz,

złożyli bohaterom wieczoru podziękowania, gratulacje, wręczyli bukiety kwiatów i pamiątkowe upominki.

Nie szczędzili też słów uznania i podziwu za poezję zmuszającą nas do refleksji, do zatrzymania się na chwilę i wsłuchania w słowa pięknej, kojącej polskiej poezji.

Swoją obecnością Spotkanie uświetnili również Prezes OSP w Wierzawicach wraz z druhami, Radny Gminy Leżajsk Pan Tadeusz Walania, Kierownik Filii Bibliotecznej w Wierzawicach Pani Lucyna Murdzia.

Po tak emocjonującym spotkaniu był czas na świąteczne życzenia i dzielenie się opłatkiem, a później to już tylko smakowanie tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzawicach. Organizatorzy przygotowali dwa rodzaje pierogów: na kapuście i na jagłach, gołąbki z sosem grzybowym, kapustę z grochem i olejem lnianym, barszcz czerwony z uszkami, nie zabrakło śledzika i tradycyjnych pierniczków.

Nagłośnienie przygotował Antoni Szkodziński, zdjęcia Krzysztof Pęcak.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali tomik wierszy „Rymowanka (od) Magdy i Janka” z autografami od autorów — dziękujemy.

Dziękujemy  serdecznie Organizatorom za wspaniały czas spędzony w przyjaznej przedświątecznej atmosferze, artystom za uświetnienie spotkania, gościom za obecność w tym dzisiejszym tak zabieganym świecie.