Święto Pieczonego Ziemniaka w Brzózie Królewskiej

W dniu 22 września 2019 r. w Brzózie Królewskiej odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizatorem tego cyklicznego święta było KGW z Brzózy Królewskiej, przy współpracy Wójta Gminy Leżajsk i GOK Gminy Leżajsk. Natomiast Partnerami w organizacji byli: Powiat Leżajski, Sołtys Brzózy Królewskiej wraz z Radą Sołecką, Towarzystwo Myśliwskie im. Św. Huberta w Leżajsku, Ochotnicza Straż Pożarna w Brzózie Królewskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Królewska, Zespół Szkół oraz Fundacja „Wolno marzyć”.

Na imprezę licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Brzózy, ale i okolicznych miejscowości.Dopisali też zaproszeni goście oraz przedstawiciele miejscowych organizacji. W tym dniu oprócz występów artystycznych i degustacji potraw już po raz piąty zorganizowany został Turniej KGW o Puchar Wójta Gminy Leżajsk, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Dębna, Chałupek Dębniańskich, Wierzawic oraz grupy z terenu Miasta i Gminy Sokołów Młp. – KGW z Górna, KGW z Wólki Niedźwiedzkiej oraz z terenu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna – KGW z Łętowni. Podczas turnieju jury w składzie: Marek Krauz – Dyr. GOK, Ks. Zbigniew Szymański, Zdzisław Duszyński – sołtys Giedlarowej, Helena Karaś – Członek Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska oceniało prezentację stołów, potraw z kartofli, występy z pokazem mody i tańca. Grupy wzięły też udział w konkurencjach sportowych. Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęła swoim występem dziecięca grupa taneczna przygotowana przez panią Bożenę Szczęch Imprezę uświetnił również występ zespołu Alternatywy 5 z Łopiennika Górnego z woj. lubelskiego, który przybył na brzózańskie święto wraz z Dyrektorem tamtejszego GOK panem Dariuszem Zawadą.. Nie zabrakło również układów tanecznych w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego Zagrodzianie działającego pod opieką p. Jolanty Ciryt przy miejscowej szkole pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Kolejnym punktem programu był popis przygotowany przez Centrum Sztuk Walki i Sportu w Leżajsku, którego prezesem jest pan Adama Dziki. Przed liczną publicznością wystąpił również zespół „5forStep” działający przy Ośrodku Kultury w Brzózie Królewskiej, swój program kabaretowy przedstawiła grupa „Wrzuć na luz”, którą tworzą członkowie zespołu Brzozoki. Swój niezwykły popis zaprezentowała para taneczna Edyta Stępień i Jakub Śmiałek tańczący w Klubie Tańca SwingStepPL w Warszawie. Dzieci mogły zrobić sobie tatuaż oraz pomalować twarz, były też dla nich słodycze, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Dodatkowo wśród uczestników „Święta Pieczonego Ziemniaka” rozlosowane zostały vouchery ufundowane przez Fundację „Wolno marzyć”. Odbyły się również konkursy przygotowane przez PT KRUS Leżajsk pt. „Upadek to nie przypadek” i „Dźwigaj bezpiecznie” mające na celu promowanie bezpiecznych metod pracy w rolnictwie. Swoje stoisko miała również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Leda – Ser z Wólki Krowickiej. Nie zabrakło kramu z zabawkami ludowymi. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować ziemniaków upieczonych w ognisku oraz potańczyć na festynie przy muzyce zespołu Brzózanie. Imprezami współtowarzyszącymi „Świętu Pieczonego Ziemniaka” były: Wystawa prac artysty rzeźbiarza pana Jana Grabarza nosząca tytuł „Dom” oraz Mały Festiwal Łowiecki – Prezentacja Towarzystwa Myśliwskiego im. Św. Huberta w Leżajsku. Ekspozycja rzeźb znajdowała się w miejscowym Ośrodku Kultury. Zwiedzający mogli podziwiać prace o tematyce związanej z domem i życiem na wsi. Myśliwi przygotowali piękną wystawę trofeów łowieckich oraz degustację potraw z dziczyzny. Dodatkowo na ich stoiskach można było popróbować szczęścia w kole fortuny. Atrakcją był również występ sygnalistów grających na rogach.
Dziękujemy za nieocenioną pomoc w organizacji tego święta Sołtysowi Brzózy Królewskiej Stanisławowi Zygmunt wraz z Radą Sołecką, pracownikom GOK, myśliwym z Towarzystwa Myśliwskiego im. Św. Huberta w Leżajsku, Prezesowi OSP wraz ze strażakami i Młodzieżową Szkółką Pożarniczą,kierownictwu i pracownikom CIS, panu Marianowi Grabarz dyr. Zespołu Szkół wraz z pracownikami, Fundacji „Wolno Marzyć” z prezesem p. Przemysławem Pączka, członkom Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska. Dziękujemy za transport sceny panu Mirosławowi Grabarz oraz osobom prywatnym, które wsparły przygotowania: państwu Marii i Kazimierzowi Stępień, p. Eleonorze Król, p. Eugenii Szczęch, p.Wiesławie Markowicz i Elżbiecie Grabarz. Dziękujemy p. Magdalenie Niemczyk za prowadzenie na scenie. Dziękujemy również wszystkim sponsorom za ogromne wsparcie imprezy, a byli to:

1. Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga
    2. Marszałek Województwa Podkarpackiego
    3. Starostwo Powiatowe w Leżajsku
    4. Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko
    5. Gminny Ośrodek Kultury
    6. Lokalna Grupa Działania „Region Sanu i Trzebośnicy”
    7. PZDR w Leżajsku
    8. Stare Miasto Park Sp. z o. o.
    9. Stanisław Zygmunt Sołtys wsi Brzóza Królewska
    10. Radni Brzózy Królewskiej Zdzisław Szczęch i Piotr Turczyn