Święto Pieczonego Ziemniaka w Brzózie Królewskiej

W dniu 23 września 2018 r. w Brzózie Królewskiej odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizatorami tego cyklicznego święta byli: Wójt Gminy Leżajsk, GOK, OK oraz KGW z Brzózy Królewskiej. Na imprezę licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Brzózy, ale i okolicznych miejscowości.

Dopisali też zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP pan Mieczysław Miazga, pan Karol Ożóg – przedstawiciel Posła do Europarlamentu pana Stanisława Ożoga, Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko wraz z Radnymi, Radni Powiatu Leżajsk: pan Marian Grabrz i pan Zdzisław Duszyński. Przybył również Dyrektor GOK Marek Krauz, Prezes Starego Miasta Parku pani Marta Zajko, Prezes LGD Stowarzyszenie „Region Sanu i Trzebośnicy” pani Magdalena Niemczyk, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW Janina Kuźniar, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW Stefania Michałek oraz przedstawiciele miejscowych organizacji. W tym dniu oprócz występów artystycznych i degustacji potraw już po raz czwarty zorganizowany został Turniej KGW o Puchar Wójta Gminy Leżajsk, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Dębna, Chałupek Dębniańskich, Brzózy Królewskiej oraz dwie grupy z terenu Miasta i Gminy Sokołów Młp. – KGW z Wólki Niedźwiedzkiej oraz Stowarzyszenie „Aktywni Razem” z Wólki Sokołowskiej. Stoisko z tradycyjnymi potrawami z ziemniaka przygotowało też KGW z Wierzawic, a swoje nalewki prezentowała grupa z Krzeszowa. Podczas turnieju jury w składzie: Marek Krauz – Dyr. GOK, Zdzisław Duszyński – radny powiatowy i sołtys Giedlarowej, Marian Grabarz- radny powiatowy, a zarazem Dyr. Zespołu Szkół w Brzózie Królewskiej oceniało prezentację stołów oraz potraw z kartofli, występy podczas pokazu mody i tańca. Grupy wzięły też udział w konkurencjach sportowych. Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęła swoim koncertem brzózańska Strażacka Orkiestra Dęta. Imprezę uświetnił również występ kapeli Łopieńczacy z Łopiennika Górnego z woj. lubelskiego oraz solistki Iwony Lis. Nie zabrakło również układów tanecznych w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego Zagrodzianie. Dzieci mogły zrobić sobie tatuaż oraz pomalować twarz, były też dla nich zjeżdżalnie i inne atrakcje. Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagrody ufundowanej przez wójta Krzysztofa Sobejko – dwudniowego wyjazdu w Bieszczady dla czterech osób.Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować ziemniaków upieczonych w ognisku oraz potańczyć na festynie przy muzyce zespołu Brzózanie.
Dziękujemy Sołtysowi Brzózy Królewskiej Stanisławowi Zygmunt za nieocenioną pomoc w organizacji tego święta, dziękujemy Prezesowi OSP Janowi Grabarz wraz ze strażakami, Stanisławowi Franusowi i Piotrowi Flisowi oraz Mirosławowi Grabarzowi. Podziękowania składamy za ufundowanie ziemniaków Eleonorze Król, Eugenii Szczęch oraz Helenie Grabarz. Dziękujemy Magdalenie Niemczyk za prowadzenie na scenie. Dziękujemy również wszystkim sponsorom za ogromne wsparcie imprezy, a byli to:
1.Z.P TANK Zbigniew Woś, Piotr Siuzdak
2.Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ” Region Sanu i Trzebośnicy” w Wierzawicach
3.Stare Miasto – Park Sp. z o.o
4.Gmina Leżajsk