Świętojańskie wianki z papieru w Maleniskach

Warsztaty pod nazwą: Świętojańskie wianki z papieru – Noc Kupały- poznawanie tradycji sobótkowych, poznanie niektórych ziół, wianek z papieru.
„Zabawa jest nauką, nauka zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”

Radość jaka płynie z nastania lata od zawsze była mocno okazywana. Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Wyrazem tego były obchody świętojańskie, w których ludzie z uśmiechem na twarzy witali nadchodzące wielkimi krokami lato. Święto to obchodzone było w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca i w następujący po niej (24 czerwca) dzień, który wyróżnia spośród wszystkich innych tym, iż okres między wschodem a zachodem słońca jest najdłuższy. Obchody świętojańskie zaczynano już w dzień poprzedzający święto upamiętniające św. Jana, czyli innymi słowy w wigilię dnia św. Jana.
18.06.2021 w Ośrodku Kultury w Maleniskach odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone Nocy Świętojańskiej. Dzieci miały okazję poznać niektóre zioła, ich charakterystyczne cechy i właściwości. Podczas zajęć zaprezentowany został wianek z polnych kwiatów, liści i ziół. Następnie dzieci wykonały urocze wianki z papieru. Korzystając z przepięknej pogody grupa uczestników wyszła do ogrodu i puszczała wianki na wodzie – materiale imitującym rzekę.
Zapoznanie dzieci z ludowymi tradycjami i obyczajami okazał się świetnym elementem przybliżania im kultury regionu.