Upcykling w OK w Maleniskach

Kartonowe opakowania po jajkach zwykle lądują w koszu, ale nie zawsze musi tak być. Niepozorne pudełeczka, czy wytłoczki można poddać upcyklingowi, nadając im drugie życie. Upcykling to forma kreatywnej modyfikacji „ śmieci”, przerabianie ich w sposób, aby nadać im nowe, przydatne zastosowanie lub funkcje. W wyniku takich działań nierzadko powstają przedmioty o wartości wyższej, niż przedmioty, z których je wykonano.

24.08.2021 w Ośrodku Kultury w Maleniskach w ramach „ Wakacji z Kulturą” uczestnicy zajęć wykonali obrazy z wytłoczek po jajkach i kawałków kartonu. Postaciami, jakie obraliśmy na nasz cel były żyrafy i zajączki. Wycięte uprzednio szpiczaste części wytłoczek posłużyły jako pyszczki naszych zwierzątek, a z bardziej płaskich części wytłoczek wycinane były uszy i rogi naszych postaci. Na kartonie dzieci narysowały ramkę i ją ozdobiły, każde według swojego gustu. Następnie przyklejone zostały głowy zwierząt. Żyrafy miały standardowo długie szyje, natomiast zajączki zostały ubrane w stylowe kreacje „uszyte” za pomocą flamastra. W ten sposób powstały zajączki- dziewczynki w sukienkach i kokardach, oraz zajączki- chłopcy w spodenkach i koszulkach. Wszystkie obrazki zostały na koniec pomalowane farbami, co w efekcie dało kolorowe, kreatywne, przestrzenne obrazki. Wszystkie postaci zostały jednakowo polubione przez swoich twórców. Przy tworzeniu obrazków cała grupa dzieci doskonale się bawiła, zmieniając zwykle elementy wytłoczek po jajkach oraz kartonu w ozdobne rękodzieła.