Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – warsztaty patriotyczne w Wierzawicach

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – warsztaty patriotyczne w Wierzawicach

Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Żołnierze wykleci zwani są również Niezłomnymi. Przyszło im walczyć w wyjątkowo trudnej sytuacji, kiedy Polska została zdradzona przez sojuszników i oddana w szpony Stalina, a w starciu z wrogiem- potęgą sowieckiego imperium nie mieli żadnych szans.

Żołnierze wyklęci żyli prawem wilka. Brakowało im jedzenia, obuwia, odzieży i broni. Byli sfrustrowani, zmęczeni i głodni, psychicznie zniszczeni przez wojnę. Ilu ich zginęło, czy zostało dotkniętych represjami stanowiąc opór sowietyzacji Polski nie wiadomo.
By wyrazić hołd dla żołnierzy niezłomnych za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny, w Ośrodku Kultury w Wierzawicach odbyły się warsztaty patriotyczne „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. Podczas warsztatów dzieci wykonywały prace plastyczne, z których następnie wykonaliśmy dekorację na dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celami powyższych warsztatów było upowszechnianie wiedzy na temat działalności i losów żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej, kultywowanie wartości, ideałów i postaw, jakimi cechowali się żołnierze drugiej konspiracji z lat 1944-1963, kształtowanie postaw patriotycznych, upamiętnienie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz kształtowanie wyobraźni uczniów i rozwijanie ich uzdolnień poprzez prace plastyczne.
Warsztaty prowadziła Grażyna Buczkowska przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wierzawicach.