Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych wykonane z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki kolorowych bibułek i papierów pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku izby w święta Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku pająki przybierały różne kształty. Od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, aż po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy zazwyczaj w kształcie żyrandoli, Na przełomie XIX i XX w. do wszystkich typów pająków wprowadzono ozdoby bibułkowe i papierowe w formie harmonijek, gwiazdek lub po prostu strzępionych tasiemek.
15.12.21 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dębnie podczas warsztatów bożonarodzeniowych-zapomniane ozdoby ludowe, powstały takie oto pająki. Barwne i kolorowe, zgromadzone panie z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy, ponieważ takie ozdoby jak się później okazało nie były im obce, miłe wspomnienia i opowiadania jak dawniej wspólnie z rodzicami robiły takie właśnie pająki świąteczne wprowadziły bardzo miły nastrój. Dodam,
że jest to bardzo czasochłonne zajęcie, ale po ponad trzy godziny trwającej pracy efekt końcowy był bardzo zadowalający, zobaczcie.