Warsztaty plastyczne „Lecą do nas goście” w Maleniskach

Gile to ptaki z rodziny łuszczaków, które występują w Polsce cały rok. One nie przylatują tylko zimą. Zimą gile po prostu łatwiej jest dostrzec z powodu ich czerwonych brzuszków, gdy szukają pożywienia bliżej domostw. Wiosną i latem, w okresie lęgowym prowadzą skryty tryb życia. Gniazdują w zacisznych borach świerkowych, w pobliżu rzek, jezior i strumieni. Zjadają nasiona klonu, głogu i jarzębiny oraz owady. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

To właśnie gilom poświęciliśmy zajęcia plastyczne pt.” Lecą do nas goście „, które odbyły się w Ośrodku Kultury w Maleniskach 26.11.2021. W trakcie zajęć dzieci malowały gałęzie na biały kolor a następnie odpowiednio kolorowały szablon gila. Po wycięciu sylwetek ptaków zostały one zamocowane do naszych pomalowanych gałęzi. Dzieci dowiedziały się również o trybie życia gili w Polsce, o ich charakterystycznych cechach i czym się żywią. Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie już wkrótce zawitają do naszych karmników i na podwórka gile szukające pożywienia. Czekamy na naszych gości, by cieszyć się ich obecnością i pięknem, zapewniając dla nich zimową ptasią stołówkę.