Warsztaty tworzenia papierowej ceramiki jak z Bolesławca.

Polska ceramika bolesławiecka to ceramika z wieloletnią tradycją, której początki sięgają nawet czasów średniowiecza. Gdy w okolicach Bolesławca odkryto pokłady glinki ceramicznej, zaczęto wytwarzać piękne naczynia Bolesławiec. Wyroby zyskały popularność nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Współczesna ceramika z Bolesławca wciąż czerpie inspiracje z dawnych technik wytwarzania wyłącznie z naturalnych glin krzemionkowych, ręcznego formowania i zdobienia.

02.11.2021 w Ośrodku Kultury w Maleniskach podczas warsztatów pt.” Warsztaty tworzenia papierowej ceramiki jak z Bolesławca ” uczestnicy zajęć obejrzeli krótki film dotyczący procesu wykonywania i zdobienia ceramiki Bolesławiec. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować i wykonać swój oryginalny zestaw ceramiki – u nas ceramiki papierowej. Dzieci zdobiły papierowe talerzyki i kubeczki w swój zaplanowany wzór, stawiając w zdobienia mocny akcent na kolor niebieski. Na zajęciach dzieci miały również okazję poznać ceramikę wytworzoną we Wrocławiu, która podobnie jak Bolesławiec jest wykonywana ręcznie i ręcznie zdobiona, jednakże różni się wzornictwem.