Wiatromierz w kolorach jesieni – zajęcia w Maleniskach

Wiatr to poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi. Jest wywołany przez różnicę ciśnień oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni. Wiatr jest jednym ze składników pogody. Do pomiarów wiatru służy anemometr( wiatromierz). Wiatromierz to proste urządzenie służące do pomiaru prędkości oraz określenia kierunku wiatru.

14.10.2021 w Ośrodku Kultury w Maleniskach podczas warsztatów pt.” Wiatromierz w kolorach jesieni”- praca plastyczna 3D uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności konstruktorskie w tworzeniu wiatromierza mając do dyspozycji papierową rolkę oraz elementy z papieru i bibuły. Dzieci bardzo ochoczo przystąpiły do tworzenia urządzeń. Własnoręcznie zrobiony wiatromierz okazał się niezłą frajdą. W naszych wiatromierzach wskaźnikiem kierunku i siły wiatru były paski z bibuły przymocowane do dolnej części rolki. Następnie cała grupa konstruktorów wyszła na zewnątrz budynku , gdzie po uprzednio wyznaczonych kierunkach świata rozpoczęliśmy naszą obserwację odnośnie kierunku i mocy wiejącego wiatru.