Wiosenne warsztaty kreatywne w Maleniskach – witraże z papieru

Wiosna to pora roku, kiedy dni staja się dłuższe, słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Na burych trawnikach, klombach i polanach zaczyna tętnić życie: kiełkuje trawa, zakwitają kwiaty- zawilce, przebiśniegi, krokusy i tulipany, a wśród nich uwijają się pszczoły i motyle, które delektują się smakiem pysznego, słodkiego nektaru.

Drzewa ogrzane ciepłymi promieniami słońca rozwijają młode zielone liście. W gęstwinie gałązek i liści ptaki wiją swoje gniazda, w których wyklują się ich pisklęta. Przyroda budzi się do życia i nabiera pięknych barw. Podobnie jak wiosna kolorowa i piękna, piękne i kolorowe są witraże – kompozycje wykonane z kawałków barwnego szkła, złączonych ze sobą ołowianymi lub miedzianymi ramami w całość, stanowiące wypełnienie otworu okiennego. Witraże odznaczają się dużymi walorami dekoracyjnymi, a potęgują je promienie słońca, które przez nie przenikają.
Łącząc piękno wiosny i piękno witraży w Ośrodku Kultury w Maleniskach, po przygotowaniu uprzednio potrzebnych szablonów i elementów przez animatora zajęć, dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Maleniskach wykonały prześliczne witraże z papieru. Starannie dobierały odpowiednie elementy do każdego otworu witrażu i za pomocą kleju mocowały je. Efekt końcowy wyszedł przepiękny, a prace uczestników zajęć przyozdobiły wystawy szkolne i przedszkolne.
Omówiliśmy z dziećmi zmiany, jakie występują w przyrodzie na wiosnę. Mówiliśmy o pierwszych śpiewach ptaków, o powrocie bocianów z ciepłych krajów, o świecie roślin. Przedstawione zostały informacje dotyczące witraży, metod ich wykonywania, zastosowania, trwałości. Zajęcia, choć niełatwe, zaliczamy do bardzo udanych.