Wycieczka z OK w Biedaczowie do Markowej

03 lipca 2018 roku Ośrodek Kultury w Biedaczowie zorganizował wycieczkę autokarową do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, będącą częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Placówka ta, to nowoczesny obiekt, ukierunkowany na pokazanie bohaterskich i heroicznych postaw Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej – ryzykując własnym życiem – pomagali Żydom.
Podczas pobytu w Markowej zwiedzający odwiedzili również grób rodziny Ulmów, która 24 marca 1944 roku, za pomoc dwóm rodzinom żydowskim została bestialsko zamordowana. W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, zaś w 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wyjazd został sfinansowany i zrealizowany w ramach gminnego programu „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym na terenie Gminy Leżajsk”.