Wyplatanie wianków w Brzózie Królewskiej

Święcenie przygotowanych z ziół i kwiatów wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała to zwyczaj związany z tradycją ludową. Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała były symbolem ludzkiej pracy, a także darów od Boga, które służyły ludziom i wszelkim stworzeniom na ziemi. Zgodnie z wierzeniami ludowymi poświęcone wianki wieszano obok drzwi wejściowych, w sieni lub w izbie nad świętym obrazem. Miało to chronić domostwo przed nieszczęściami, pożarem, uderzeniem pioruna i złymi mocami. W Brzózie Królewskiej tradycja wyplatania wianków jest ciągle żywa. Również w Ośrodku Kultury zapachniało ziołami i kwiatami. Z przygotowanych roślin powstaną piękne wianki, które po poświęceniu tradycyjnie zostaną powieszone w domach.