XVIII Ogólnopolska i XXIX Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych TURKI 2023 w Biedaczowie

Mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt być gospodarzem „XVIII Ogólnopolskiej i XXIX Podkarpackiej Parady Straży Wielkanocnych TURKI 2023” która odbyła się 23 kwietnia 2023 r. w Biedaczowie.
W wydarzeniu wzięły udział odziały Straży Wielkanocnych nie tylko z Podkarpacia, ale także z innych części Polski, w tym z Wielkopolski i Śląska. Łącznie w tegorocznej Paradzie wzięło udział 38 oddziałów straży wielkanocnych, 15 orkiestr i 3 oddziały mażoretek, które prezentowały swoje piękne stroje podczas przemarszu na miejsce parady oraz podczas musztry paradnej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem oddziałów z dwóch miejsc zbiórki do kościoła, a następnie mszą św. w kościele parafialnym w Gwizdowie, której przewodniczył JE Ks. Bp dr Marian Rojek. Po zakończonej mszy wszystkie oddziały skierowały się na stadion sportowy w Biedaczowie, gdzie zaproszeni goście wręczyli oddziałom pamiątkowe statuetki i podziękowania za udział w Paradzie. Jednym z punktów wydarzenia było poświęcenie przez Księdza Biskupa, a następnie przekazanie przez rodziców chrzestnych pana Krzysztofa Sobejko i panią Magdalenę Niemczyk sztandaru, ufundowanego przez Gminę Leżajsk, oddziałowi Turków z Gwizdowa.
Po powitaniu gości wśród których byli, m.in.  Wicewojewoda Radosław Wiatr, przedstawiciele Zarządu Województwa Podkarpackiego, księża, przedstawiciele służb mundurowych, Burmistrzowie i Wójtowie, przedsiębiorcy, radni i sołtysi z terenu gminy Leżajsk, -rozpoczęła się musztra paradna przy dźwiękach orkiestr dętych. Przy wyśmienitej pogodzie publiczność licznie zebrała się na placu, aby oglądać barwne stroje i różnorodne figury prezentowane przez poszczególne oddziały. W trakcie prezentacji o oddziałach opowiadał, znany wśród wszystkich uczestników parad pan Czesław Drąg.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Leżajsk, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk,  Oddział Straży Grobowej Parafii Gwizdów, organizacje społeczne sołectwa Gwizdów-Biedaczów oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Organizacja Parady była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, a także licznych sponsorów prywatnych. Ogromnego wsparcia udzielili nam druhowie wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Leżajsk, Radny, Sołtys i Rada Sołecka, LKS „Orzeł” Biedaczów, Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, koła gospodyń wiejskich z gminy Leżajsk, SP w Biedaczowie, funkcjonariusze Policji w Leżajsku i strażacy z PSP w Leżajsku.
Patronat medialny wydarzenia objęli: TVP Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24, Polskie Radio Rzeszów.