Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk

Zajęcia patriotyczne w Maleniskach

Zajęcia patriotyczne w Maleniskach

Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszego Państwa. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone jest w Polsce Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz Święto Konstytucji 3 maja. Święto Pracy – popularnie zwany „1Maja” – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie 1 maja.

W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a szczególnie na Fladze Rzeczypospolitej.
Święto Konstytucji – 3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej.
W Ośrodku Kultury w Maleniskach, przy współpracy z Przedszkolem i Szkołą Podstawową w Maleniskach 29 kwietnia 2021r. odbyły się zajęcia poświęcone świętom majowym. Dzieciom uczestniczącym w zajęciach przybliżone zostały treści patriotyczne. Dzieci wysłuchały „ Legendę o Lechu i Orle Białym” i utrwaliły symbole narodowe.
Uczestnicy zajęć wykonali prace plastyczne techniką malowania farbą przy pomocy gąbeczki. Tematem pracy było Godło Polski – Orzeł Biały. Grupa szkolna wycinała również gołąbki białe i czerwone . W Ośrodku Kultury została przygotowana dekoracja, którą ozdobiły prace wykonane przez dzieci.
Celem zajęć było wzbudzanie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat, co jest niezbędne dla nauki patriotyzmu, kształtowanie pozytywnych postaw i uczuć patriotycznych, przypomnienie najważniejszych symboli narodowych.