Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej na Weselu Podkarpackim

18 lipca 2021 roku na scenie Amfiteatru nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju odbyła się XIII edycja Wesela Podkarpackiego. W roku bieżącym obok głównych organizatorów czyli Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i GOK w Rymanowie tę piękną , ludową imprezę współorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi . Inaczej niż zwykle wyglądał pokaz poszczególnych grup obrzędowych . Zespół Ludowy Cmolasianie z Cmolasu, Zespół Regionalny Wesele Krzemienickie z Krzemienicy oraz Zespół Obrzędowy Rymanowianie z Rymanowa prezentowali się poprzez projekcję filmową online , natomiast na żywo wystąpił Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej i Kapela Ludowa „Rymanowianie” z Rymanowa. Słowo wiążące i narrację już po raz trzynasty poprowadził znany na Podkarpaciu pan Czesław Drąg z Boguchwały pomysłodawca całej imprezy. Jak zwykle dopisała też rymanowska publiczność, licznie zgromadzona gromkimi brawami odwdzięczyła się Foluszanom za udany występ. Zespołowi towarzyszyła Kapela Ludowa pod kierownictwem Pawła Płudowskiego z Kolbuszowej.
Ogromną satysfakcją dla Zespołu z Giedlarowej było przyznanie przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi nagrody finansowej za wieloletnią działalność na polu kultywowania ludowych obrzędów i zwyczajów. Symboliczny czek na ręce Małgorzaty Kuli wręczyła reprezentantka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi – dr Jolanta Kurek.
Dziękujemy panu Wójtowi Krzysztofowi Sobejko za ufundowanie kosztów przejazdu Zespołu do Rymanowa.