Folusz na 27 Folkowych Mikołajkach w Lublinie

folusz lublin8 grudnia 2017 roku Foluszanie z Giedlarowej mieli niekłamaną przyjemność wystąpić na Mikołajkach Folkowych w Lublinie w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka".

Koncert nosił tytuł "Kolędy z Przyszłości", a kolędnicy z „Folusza" pokazali widowisko kolędnicze „Raj" i „Herody" , które było jakby uzupełnieniem koncertu kolędowego Kapeli Brodów i Orkiestry św. Mikołaja –kultowych zespołów folkowych. Satysfakcja tym większa dla zespołu , że Foluszanie wraz z towarzyszącą Kapelą pod kier. Stanisława Osipa doskonale poradzili sobie z wkomponowaniem się w całość scenariusza Bogdana Brachy – szefa Orkiestry św. Mikołaja, pomysłodawcy i autora tego koncertu. Nagrodą było uznanie i gorące oklaski licznie zebranych entuzjastów kultury ludowej .
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" po raz pierwszy zorganizowano 27 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. Jest to impreza trzydniowa, na której program składają się: konkurs dla młodych muzyków, warsztaty artystyczne/plastyczne, taneczne, wokalne/ koncerty kultowych zespołów z Polski i zza granicy, konferencje naukowe, wystawy plastyczne i fotograficzne. Jak mówią organizatorzy wydarzenie to stale cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród miłośników folkloru .
Uczestnicy portali społecznościowych pisali :"Mikołąjki Folkowe to marka sama w sobie. Impreza muzyczna gwarantująca widzom koncerty na najwyższym poziomie" ,"Czy tacy cudni, przebrani kolędnicy kiedyś Was odwiedzili? My w ACK UMCS Chatka Żaka mieliśmy niepowtarzalną okazję spotkać się z tradycją" - takie słowa mogą społeczników zebranych pod nazwą „Folusz" nie tylko cieszyć, ale i mobilizować do dalszej pracy na niwie kultywowania naszych pięknych polskich tradycji.