Niedziela Palmowa w Brzózie Królewskiej

palmowa brzozaNiedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Wierzbną, przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Nazwa dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.

Właśnie na tydzień przed Świętami wierni uczestniczą w uroczystych procesjach z kolorowymi, tradycyjnymi palmami - symbolem życia i zwycięstwa. Dawniej wierzono, że poświęcona palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowuje domowników oraz inwentarz w zdrowiu i przynosi spokój, a także chroni plony przed gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia kotki z bazi albo delikatnie uderzały je palmami. Robiły to po to, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, łykał bazie.
Również w Brzózie Królewskiej tradycja święcenia palm jest wciąż żywa. W niedzielne przedpołudnie z Ośrodka Kultury wyruszyła delegacja niosąca do Kościoła Parafialnego imponującą palmę wykonaną przez uczestników warsztatów wielkanocnych oraz pań z miejscowego KGW. Wierni uczestniczący w obrzędach Niedzieli Palmowej procesyjnie wnieśli palmy do Kościoła. Poświęcona palma z Ośrodka Kultury będzie zdobić Kościół do Wielkiej Soboty.

Zapraszamy

 

poetyckibrzoza m 

batory m 

harce m

 

3maja m

pacyfikacja m

przedszkolak m 

plastycznypiskorowice m

Dziewczynka z zapałkami

dziewczynka

Mały książę

ksiaze

Skrzypek na dachu

skrzypek

Odwiedzin

1248050
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni
Ten miesiąc
Poprzedni
Razem
180
255
1548
1975
6525
7747
1248050

Twoje IP: 54.198.134.104
Server Time: 2018-04-21 19:19:30

Polecane strony

 

facebookna_jagodybaner wojt