GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINY LEZAJSK

Zespoły

Dziecięcy zespół "Śpiewające jagódki"

 

 

Zespół działa od 2010 r. Do zespołu należą dzieci w wieku od 6 - 10 lat. Zespół uświetnia wiele imprez organizowanych w ośrodku: Piknik rodzinny, Pożegnanie wakacji, Kapuściany Jarmark, Festiwal kolęd i pastorałek, Dzień Seniora, Dożynki gminne, Dożynki wiejskie. W 2013 r. zespół " Śpiewające jagódki" wystąpił w Giedlarowej podczas imprezy folklorystycznej "Jarmark kulturalny na Michała". Opiekunem zespołu jest Danuta Danak.
Do zespołu należą: Julia Wlazło, Julia Borkowska, Gabrysia Borkowska, Zuzanna Dąbrowska, Aleksandra Kublin, Julia Osip, Agatka Magiel, Wiktoria Hajduczka, Jakub Dziob, Antoś Wlazło, Sylwia Duda.

Teatr w Wierzawicach

 


Po 8 latach przerwy zespół teatralny z Wierzawic wznowił swoją działalność. Premiera sztuki „Wdowa na wydaniu” odbyła się 9 lutego 2020 r. w Ośrodku Kultury w Wierzawicach. Aktorami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzawicach. Prezentowane w ubiegłych latach sztuki teatralne cieszyły się sporym zainteresowaniem i uznaniem wierzawickiej widowni a były to: Ciepła wdówka, Lekarz mimo woli, Szewc Walenty, Żyd swatem, Żywot świętej Genowefy, Gość oczekiwany, Żywy nieboszczyk, Babska polityka, Na wymiarze oraz widowiska pasyjne jak: Znak krzyża, Rozbity dzban, Misterium Męki Pańskiej, jasełka i wiele innych. Wierzymy, że i tym razem miłośnicy sztuki teatralnej nie byli zawiedzeni.
W spektaklu „Wdowa na wydaniu” wystąpili:
Józefa Piziak – wdowa,
Zofia Popowicz- Walentowa,
Tadeusz Walania – Walenty,
Irena Walania- sąsiadka, żebraczka,
Lucyna Lic – Andrzejowa, cyganka,
Wiktoria Czerwonka – Andzia, cyganka,
Patryk Czop – parobek.
Spektakl przygotowała Danuta Danak, na podstawie widowiska „W starym piecu diabeł pali” zespołu z Krasewa. Scenografia Krzysztof Pęcak, konsultacja aktorska Marcin Ehrlich, pomoc techniczna Tadeusz Pustelny, nagłośnienie Stanisław Osip.

 

Teatrzyk dziecięcy „Fantazyjki”

 


Teatrzyk zadebiutował wystawieniem V aktowych „Jasełek” w 2001 r.
Grupa teatralna corocznie przedstawia Jasełka i bierze udział w Powiatowych Harcach Teatralnych w GOK w Giedlarowej. Przygotowuje część artystyczną na uroczystości okolicznościowe takie jak; „Dzień Seniora”, „Wieczór wróżb andrzejkowych”, „Święty Mikołaj u najmłodszych dzieci". Grupa bierze udział w głośnym czytaniu bajek dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzawicach. Obecnie do kółka teatralnego należą: Amelia Burek, Emila Mazur, Oliwia Rydzik, Aleksandra Walania, Jakub Gęślak, Izabela Walania, Zuzanna Witnik, Julia Osip, Wiktoria Osip, Gabriela Kalemba, Milena Łyczko, Agata Kątnik, Zofia Pyć, Urszula Pyć, Wioletta Markowicz. Gupa teatralna wystawiła takie bajki: Jaś i Małgosia, Porady wróżki Dobrej Rady, Przygody niegrzecznej żabki, Czerwony Kapturek, Dary czterech wróżek i wiele innych.
Scenariusz, kostiumy,rezyseria — Danuta Danak,
Scenografia, rekwizyty, oprawa plastyczna- Krzysztof Pęcak,
Współpraca Lucyna Murdzia.
Nagłośnienie — Stanisław Osip, Tomasz Kwieciński.
Nagrody i wyróżnienia:
- na Podkarpackich Spotkaniach Teatralnych w Jarosławiu w 2015 r. zespół został Laureatem i zdobył I Nagrodę,
- w 2016 r. za „Jasełka na wesoło” podczas Spotkań Jasełkowych w Jarosławiu zespół otrzymał WYRÓŻNIENIE.

 

Zespół muzyczny "Siedem"

 

 

Zespół działa przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach.
Próby zespołu odbywają się w piątki w godzinach od 19.00 - 22.00

 

Zespół Śpiewaczy „Wierzawianie"

 

 

Zespół został założony w 2000 r. Działa przy Ośrodku Kultury w Wierzawicach. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar pieśni ludowych, biesiadnych i obrzędowych. Źródłem repertuaru jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych, a także teksty pisane przez Jana Fimiarza. Zespół charakteryzuje zakorzenienie w tradycji, talenty śpiewacze, pracowitość i otwartość. Kierownikiem zespołu jest Jan Fimiarz, akompaniament muzyczny Stanisław Osip.
W skład zespołu wchodzą: Jan Fimiarz, Zofia Niemczyk, Renata Czerwonka, Józefa Piziak, Barbara Helit, Maria Łaszczowska, Maria Fimiarz, Anna Kupras, Katarzyna Dziob, Aniela Nyc, Irena Walania, Elżbieta Grunt, Zofia Popowicz, Henryk Czerwonka, Andrzej Magiel, Władysław Niemczyk, Tadeusz Walania. Członkowie zespołu wykazują dbałość i troskę o zachowanie, zarówno lokalnej tradycji muzycznej, jak i miejscowej gwary, dawnych strojów i rekwizytów obrzędowych. Prezentując swój bogaty repertuar podczas licznych koncertów i festiwali, zespół zgromadził wiele nagród i wyróżnień między innymi w konkursie piosenki biesiadnej w GOK w Giedlarowej zdobywał wysokie I, II miejsce. Podczas Podkarpackiego Konkursu Piosenki Biesiadnej w Tryńczy zespół otrzymał II miejsce.
Tajemnica żywotności i sukcesy zespołu tkwią w połączeniu żywej obecności tradycji, dużej pasji oraz ciekawość świata i ludzi.
Dorobek zespołu i zasługi dla wsi, regionu są nieocenione.

 

Warsztaty artystyczne

 


Robótki ręczne na szydełku, na drutach, robienie kwiatów z bibuły, stroiki świąteczne, palmy wielkanocne, pisanki wykonywane różnymi technikami, kartki świąteczne, wykonywanie ozdób techniką decoupage, papierową wikliną, wykonywanie biżuterii z koralików oraz zajęcia klockami konstruktorskimi Andrzeja Buszty.
Warsztaty artystyczne prowadziła artystka ludowa Aniela Nyc, mająca swoje wystawy rękodzielnicze zarówno w naszej placówce jak również w miejscowościach ościennych.
Warsztaty artystyczne prowadzili również Andrzej Buszta, Tomasz Kwieciński, Krystyna Wanat, Agnieszka Niemiec, Barbara Lic, Katarzyna Płoszaj.
W latach 2006 - 2011 prężnie działała grupa rzeźbiarstwa i wypalania na sklejce prowadzona przez wieloletniego społecznika, artystę ludowego Kazimierza Stępnia.

Warsztaty kreatywne, zabawy twórcze.

 

 

W Ośrodku Kultury w Wierzawicach prowadzone są zajęcia dla dzieci, które są połączeniem nietuzinkowego podejścia do zabawy i edukacji dzieci.
Wszystkie zabawy i warsztaty z dziećmi prowadzone są według wybranych tematów: świąteczne, plastyczne, kulinarne, robótki ręczne a także realizujące twórczość z recyklingu - również w plenerze.
Zajęcia prowadzą Grażyna Buczkowska, przy współpracy z paniami Lucyną Murdzia i Joanną Świąder z Biblioteki Publicznej w Wierzawicach.

Grupa taneczna "Skaczące nutki".


Zajęcia ruchowe i taneczne to zajęcia na których stopniowo dzieci są wprowadzane w świat muzyki i tańca, a to rozwija ich aktywność fizyczna i koncentrację. Choreograf dba o to by każde dziecko czuło się w czasie zajęć dobrze i potrafiło połączyć naukę i dobrą zabawę.
Zajęcia taneczne odbywają się we wtorki w godz. od 16.00 - 17.30
Grupa młodsza w godz. 16.00 - 16.45
Grupa starsza w godz. 16.45- 17.30
Zajęcia taneczne prowadzi - mgr Karolina Majdan- Solecka - tel. 693 344 631